Home Apple Apple Airpods 2 ve Jabra Evolve 65t Karşılaştırması

Apple Airpods 2 ve Jabra Evolve 65t Karşılaştırması

Apple Airpods 2 ve Jabra Evolve 65t Karşılaştırması

Artık hepimizin sahip olduğu akıllı telefonların hayatımızdaki payı gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımı arttıkça akıllı telefon kullanım oranlarını daha arttırmaktadır. Profesyonel çalışan kişiler için iş hayatlarında en çok kullandıkları iş gereçlerinin birinci sırasında yer alan akıllı telefonların kullanımında iş hayatları ve özel hayatlarına dair kullanımları mecburen birbirine girmiş durumdadır.

Kurumsal iş dünyasında çalışan profesyonel çalışanların yoğun telefon görüşmeleri, Skype görüşmeleri gibi kullanım olduğu gibi seyahat sırasında dinlenilen müzikler, sosyal medya uygulamarındaki ses dosyaları için gün boyu kullanabilecekleri bir kulaklığa ihtiyaç duymaktadırlar.

Herbirimiz defalarca kere akıllı telefon satın aldık ve kutu içinden çıkan kablolu kulaklıkları hepimiz kullandık bir çoğumuz bu kulaklıkların performansından  memnun kalmadık. Apple tarafından Aralık 2016 tarihinde satışına başlanılan AirPods kablosuz kulaklıklardan sonra oluşan “Gerçek Kablosuz Kulaklık” pazarı ortaya çıktı. 2019 yılının başında AirPods kulaklıkların 2. versiyonu piyasaya sürülmesi ile Apple Pazar liderliğini pekiştirdi ve gelişeceğinin sinyallerini verdi. Bu gelişmeler devam ederken Dünya’nın önde gelen tüm kulaklık üreticilerinin “Gerçek Kablosuz Kulaklık” pazarında yer almak için ürünlerini piyasaya sürerek rekabeti ve ürün kalitesini üst seviyelere taşınmasına neden olmaktadır. AirPods’un ardından en çok satan Jabra Elite65t modeli’ni spor yapanlara özel tasarım ve özellikleri ile Elite Sport, Elite Active 65t modelleri hitap ederken kurumsal iş dünyasında çalışan profesyoneller için ise Evolve 65t modelini üretmektedir. Bu modellerin dışında Bose SoundSport, Sennheiser Momentum, PowerBeats Pro gibi ürünlerde piyasada bulunabilmektedir.

Biz Vodanet olarak ülkemizde “Gerçek Kablosuz Kulaklık” pazarında en çok satılan 2 farklı kulaklık modelini sizin için test ettik. Ortaya çıkan bilgiler umarız kulaklık seçerken sizlere yardımcı olabiliriz.

Dizayn karşılaştırması

Apple AirPods 2 ve Jabra Evolve 65t modellerini 15’er gün sürekli kullanım ile gerçirdiğimiz 1 ay sonucunda markası ne olursa olsun kullanan kişinin kulak yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişen bir karar söz konusu diye düşünüyoruz. Genel olarak bakarsak özellikle bayanların ve küçük kulak yapısına sahip kişilerin AirPods 2 ile daha rahat edebilecekleri konusunda Vodanet olarak hem fikiriz.

Jabra Evolve 65t kulaklıklar kulağa çok kolay takılıyor ve ufak bir açı ile kulaığınız içinde çevirmeniz kulağınıza oturması için yeterli oluyor. Kullanım sırasında asla düşmedi (yürürken, koşarken ve spor yaparken kulağa tam oturuyor) AirPods 2 kulağa çok kolay takılıyor ve açıkcası oda kullanım sırasında hiç düşmedi fakat hareket ettikçe kulak içinde biraz gevşiyor buda müzik kalitesini etkiliyor. Bu sebeple ara ara gevşeyen AirPods 2 kulaklığı tekrar kulak içindeki konumunu sıkılaştırmak gerekiyor. Yani bu kulaklıkları satın almayı planladığınız ilk günden itibaren aklınızda olan sorunun cevabı kulaklıklar kulağınızdan düşmüyor. Çok hareketli bir hayatınız var ise Jabra kulaklıklar kulağınıza tam oturduğundan daha rahat edebilirsiniz.

Her biri 4 gram olan AirPods 2 kulaklıklar sağ kulaklığı 6,5 gram sol kulaklığı 5,8 gram olan Jabra Evolve 65t kulaklıklara göre hafif olması sebebi ile kadın ve kulak yapısı ufak kullanıcıların AirPods 2 seçmesi gerektiğini isbat ediyor.

Ses kalitesi karşılaştırması

Apple AirPods 2 ve Jabra Evolve65t 15’er gün toplamda 30 günlük yani 1 aylık kullanım süresince telefon görüşmelerinin dışında herhalde en çok müzik dinlediğimizi belirtmek isterim. Dizayn konusunda nasıl ki kararın kullanıcıya göre değişebileceğini belirttiysen ses kalitesi konusunda bize göre kazanan kesinlikle Apple AirPods 2 olduğunu gözlemledik.

Evet Jabra Evolve 65t bas ve tiz değerleri ile gayet iyi fakat sesi son kademeye dahi aldığınızda hala akıllı telefonumuzun ses arttırma tuşuna basmaya devam ettiğimizi gördük çünkü son ses gerçekten zayıf kalıyor özellikle metro gibi kalabalık ortak alanlarda Vodanet olarak bizde bu durum memnuniyetsizlik oluşturdu. Apple AirPods 2 kullanım sırasında bize çok daha dolgun bir ses kalitesi ile müzik dinlerken beğenimizi kazandı diyebilirim.

Ses kalitesini teknik olarak incelersek eşit ve dengeli orta sesler, iyi bir tiz ve daha dolgun bas kalitesi ile Jabra Evolve 65t azda olsa öne çıkmakta olup klasik müzik, Türkçe pop müzik tarzında müzikler ve podcast / sesli kitap gibi bas ağırlıklı olmayan müzikler için AirPods 2 ile Evolve 65t arasında çokta fark göremedik (Ses düzeyi haricinde).

Testlerimizde her iki kulaklık orta sesler ve tiz konusunda kulak içi bir kulaklık için yeterli performansı sağlarken bizim gibi kaliteli başüstü kulaklıklar ile (Sony WH-1000XM3, Bose QuietComfort 35 Series II gibi modeller) müzik dinlemeye alışık kullanıcılar için derin bas hissini ne Apple’da nede Jabra’da yakalayamadık.

İzolasyon

Jabra Evolve 65t, pasif olarak gürültü engelleme özellikli yapısı ortam gürültülerini duyulmasını engelleyen bir kulak içi kulaklığa sahiptir. Apple AirPods 2 ise kulağa takıldıktan sonra açık arka tasarımı ortam gürültülerini daha fazla duymanızı sağlıyor. Jabra bir kulak tıkaçı gibi kulağınıza tam oturması daha fazla gürültü izolasyonu sağlıyor.

Apple AirPods 2 yüksek seviye ses kalitesi düşük izolasyon oranı ile birleştiğinde çevrenizdeki insanların dinlediğiniz müziğin duymasını ve belkide rahatsız olmasını sağlayabilir (Kütüphane, gece toplu taşıma yolculukları gibi). Ancak bu durum çevrelerini izlemek isteyen koşucular veya bisikletçiler için de olumlu bir durumdur. Oysa Jabra Evolve 65t yüksek ses seviyelerinde bile dinlediğiniz müziği dışarı sızdırmıyor ve böylece çevrenizdeki insanları rahatsız etmeden müziğinizi açarak ortamdaki bazı sesleri kolayca maskelemenizi sağlıyor.

Mikrofon kalitesi karşılaştırması

Önceliğiniz müzik dinlemek yerine daha net telefon görüşmeleri yapmak olan kişiler için mikrofon kalitesi gerçekten kablolu yada kablosuz bir kulaklık alırken belkide öncelikler sırasında en üste yazılması geren özelliktir.

Çalışma hayatında sizin arayanlar ile net, anlaşılabilir görüşmeler yapmak profesyonel çzlışnalar için çok önemli olduğunu düşünerek Vodanet olarak konferans görüşmeler ve telefon görüşmeleri sırasında çok fazla canlı testler yaptık. Bu testler sonucunda da Jabra Evolve 65t ile mikrofon kalitesi olarak gerçekten Apple AirPods 2’nin önünde görüşmeler yaptık.

Jabra Evolve 65t’nin dört mikrofonlu ortam gürültüsü önleme teknolojisi ile üretilen kulaklıkları sayesinde daha net görüşmeler yapabildiğimizi Vodanet olarak testlerimizde gördük. Yıllardır kurumsal segmentte binlerce kulaklık satmış bir firma deneyimi ile şunu belirtmek isteriz: Taç tipi ve dudak hızasındaki mikrofon koluyla yapılan görüşmelerin kalitesi ile Apple AirPods 2 yada Jabra Evolve 65t “gerçek kablosuz kulaklık” türündeki kulaklıkların görüşme kalitesi ile karşılaştırmak çokta doğru olmayacaktır. Gerçek kablosuz kulaklık türündeki kulaklıkların kolay taşınabilir ve gün boyu rahat kullanım özellikleri mikrofon kalitesinden taviz vermeyiz gerektirebilir.

Pil performansı karşılaştırması

Hem Apple AirPods 2 hem de Jabra Evolve 65t ürünleri için yeterli pil performansını testlerimiz sırasında gördük. Kulaklıkları gün boyu sorunsuz kullanımı destekleyecek batarya desteği iki üründe de mevcut. Her iki üründe de kutudan çıkan şarj kutuları 5 saat aralıksız kullanım dahili batarya performansını 15 saate kadar taşımasını sağlıyorlar.   

Yazılım desteği

Jabra Evolve 65t ürünü için iOS ve Android uygulama marketlerinden indirebileceğiniz Jabra Sound+ uygulaması Evolve 65t’yi daha verimli kullanmanızı sağlıyor. Mobil uygulama ile ekolayzır ve ön ayarlara erişmenize izin verir. Ayrıca size birçok özelleştirme seçeneği sunan masaüstü uygulaması özel dongle sayesinde mikrofonu daha fazla iş odaklı görev için özelleştirmenize ve kontrol etmenize olanak tanır.

Apple AirPods 2’nin özel bir uygulama desteği bulunmuyor ve Jabra Evolve 65t gibi detaylı bir özelleştirme seçenekleri sunulmuyor. iOS destekli cihazlarda şık bir arayüzü bulunan AirPods 2 bağlı olduğu iOS cihaz üzerinden yönetiliyor.

Bağlantı özellikleri

Jabra Evolve 65t bağlantı özellikleri ile AirPods 2’ye göre ciddi farklılıkları bulunmaktadır. Evolve 65t’yi satın aldığınızda kutudan çıkan Jabra Link 370 USB Adaptör Evolve 65t’yi bilgisayarınıza uzun bluetooth mesafesi ile kolayca bağlayabilmenizi sağlıyor. Skype for Business gibi kurumsal iletişim uygulamalarını net ses kalitesinde kullanabilmenize olanak tanır. Bunula beraber Jabra Evolve 65t aynı anda 2 farklı cihaza bağlanabilmesi sayesinde hem bilgisayarınıza hemde akıllı telefonunuza bağlanabilirsiniz ve iki cihaz cihaz arasında hızlı, kolayca geçiş imkanı sağlayabilirsiniz. Bluetooth 5.0 desteği gelen Jabra Evolve 65t üstün bağlantı özellikleri ile öne geçiyor. Özellikle aktif çalışan profesyonel çalışanlar için Jabra evolve 65t’yi tercih sebebi haline getiriyor.

Apple AirPods 2 ise çok kolay bir şekilde akıllı telefonunuza tanıtabiliyorsunuz ve şarj durumunu hemen görebiliyorsunuz. Her kulaklığın üzerine çift dokunma ile hangi komutu gerçekleştirmesini de seçebiliyorsunuz. Jabra Evolve 65t ile yapabildiğimiz detaylı özelleştirme ayarlarını burada göremiyorsunuz. Bu ayarlar açıkcası çalış hayatında çok daha avantajların sunduğunu düşünüyoruz.  

Sonuç

Vodanet olarak 30 günlük yoğun test kullanımlarımızdan sonra Apple AirPods 2 ve Jabra Evolve 65t ürünlerinin her ikisininde çok iyi hatta “Gerçek Kablosuz Kulaklık” segmentinde en iyi 2 kulaklık modeli olduğu konusunda fikir birliğine vardık. 

Satınalma konusunda kişilerin ihtiyaçlarına göre tercih etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kulaklıkları iş hayatında daha fazla kullanacak kişiler için Vodanet olarak tavsiyemiz Jabra Evolve 65t almaları olacaktır. Müzik ve sosyal medya ağırlıklı kullanım hedefi olan çok kalabalık ortamlarda uzun süreli telefon görüşmeleri yapmayan kullanıcılar içinde Apple AirPods 2 ürününü Vodanet olarak tavsiye etmekteyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.