Home Genel UC Kulaklıklar – MS Kulaklıklar: Hangisini Tercih Etmelisiniz ?

UC Kulaklıklar – MS Kulaklıklar: Hangisini Tercih Etmelisiniz ?

UC Kulaklıklar – MS Kulaklıklar: Hangisini Tercih Etmelisiniz ?

2007 yılından itibaren iş hayatında yer almaya başlayan Microsoft OCS iletişim platformunun güncel sürümleri Skype for Business ve Teams uygulama platformlarının yaygınlaşması ile kurumsal seviyede sesli konferans görüşmeler attıkça kullanıcıların USB kulaklık ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. USB kulaklık satın alma sürecinin içine girdiğinizde ITSUPERSTORE ve Vodanet portföyünde, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kablosuz ve kablolu kulaklık ürünü bulunmakta. En çok satılan modellerimize baktığımızda söz konusu modellerde iki ana değişken bulunmaktadır: UC ve MS. 

Jabra, Plantronics ve Sennheiser gibi kulaklık sektöründe lider üreticiler ürünlerini 2 farklı model olarak üretmeye başladılar. Bu duruma bir örmek vermek gerekirse: Jabra Speak 710 ve Jabra Speak 710 MS gibi aynı ürünü iki farklı ürün kodu ile piyasaya sürmektedir. Bir çok kullanıcının kafasını karıştıran bu uygulamada hangi ürünü tercih etmelisiniz ? Firmanız için yaptığınız satın alımınızda doğru kararı verebilmeniz için UC ile MS kulaklıklar arasındaki farkın ne olduğunu açıklayacağız.

UC Kulaklık Nedir?

Her şeyden önce, neden iki tür kulaklık olduğunu açıklayalım. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için, hangi kulaklık tipini seçtiğiniz önemli değildir. Tamamen kulaklığınızı bir softphone platformuyla kullanmayı planlayıp planlamadığınıza bağlı. Bu, genellikle işletmeler tarafından kullanılan, internet üzerinden arama yapmanızı sağlayan bir bilgisayar programıdır, ancak aynı zamanda WhatsApp ve Facebook Messenger gibi şeyleri de kapsar.

UC “Evrensel İletişim” anlamına gelir. Temelde, bu kulaklıklı mikrofon setinin bilgisayar ile kullanılan yazılımsal telefonlarla (softphone) kullanım için optimize edildiği anlamına gelir. Tak ve çalıştır kurulumu sunar, böylece onları doğrudan kutudan çıkardığınız gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Birçok model, uzaktan arama veya bir kerede birden fazla cihaza bağlanma yeteneği gibi gelişmiş özellikler de içerir. Esneklik ihtiyacınız olan bir şeyse, bir UC kulaklık bu nedenle uygun bir seçimdir.

MS Kulaklık Nedir?

Öte yandan, MS kulaklıkları, daha önce Microsoft Lync adı verilen Microsoft Skype Kurumsal yada Microsoft Teams ile birlikte kullanılmak üzere optimize edilmiştir. Aslında UC ürün kodlu ürün ile de bu uygulamalar ile görüşme yapabilirsiniz. Cihazınızdan gelen ses kulaklıklı mikrofon setinden çalacak ve mikrofon sesinizi alacaktır. Bununla birlikte, Skype for Business, standart bir softphone platformundan daha gelişmiş özellikler sunar. Ses seviyesi kontrolü gibi bir UC kulaklığındaki hat içi özelliklerin düzgün çalışmayacağı anlamına gelir. Diğer yandan, MS kulaklıkları, kutudan çıkar çıkmaz Skype for Business ile çalışmak üzere özel olarak programlanmıştır.

Hangi Kulaklığı Almalısınız ?

Masaüstü ya da yazılım telefonu platformunuz yalnızca kullandığınız kulaklık kadar iyidir.

Seçtiğiniz kulaklıklar ve USB konferans telefonları telefon sisteminizle veya yazılım telefonu istemcinizle tam uyumludur ve size uzaktan çağrı kontrolü gibi ek işlevler sunar.

Özellik olarak, UC ve MS kulaklıklar arasında bir fark yoktur ve bu iki modelde genellikle aynı fiyatlar karşınıza çıkmaktadır. Sonuç olarak, seçtiğiniz kulaklık, bilgisayarınız daki hangi uygulamalar ile kullanacağınız ürün seçiminde sizi yönlendirecektir. Yeni kulaklığınızı Microsoft Teams ile kullanmayacağınızı biliyorsanız, UC modelini seçmek daha doğru olacaktır. Öte yandan, zaten Skype for Business, Teams gibi bir platform kullanıyorsanız, o zaman doğal olarak bir MS kulaklık satın almak doğru karar olacaktır. Emin değilseniz, çokta endişelenmeye gerek yok uyumluluk konusunda Vodanet’ten aldığınız ürünlerde her hangi bir sorun yaşamazsınız. UC yada MS hangi versiyon olursa olsun uygun firmware sürüm bilgileri için bizi aramanız yeterlidir.

Jabra UC olarak optimize edilmiş ve Jabra MS olarak optimize edilmiş versiyonlar, MS versiyonunun Skype Kurumsal ve Lync uygulamalarında otomatik olarak varsayılan cihaz olarak kendini ayarlaması haricinde aynıdır.

Vodanet İletişim Hizmetleri

Uyumluluk konusunda herhangi bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya kulaklıklarımız hakkında genel bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Müşteri hizmetleri ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır !

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.