Home Telefon Santralleri Bulut Santral Telefon santralını sunucuya taşıma zamanı geldi mi ?

Telefon santralını sunucuya taşıma zamanı geldi mi ?

Telefon santralını sunucuya taşıma zamanı geldi mi ?

Donanım Tabanlı & Yazılım Tabanlı IP Santral Özellikleri

Yeni nesil telefon santralı seçenekleri iki farklı alt yapı seçeneği ile karşımaıza çıkmaktadır. Donanım tabanlı ip özellikli telefon santralları Alcatel-Lucent OXO Connect, Panasonic, Ericsson-LG iPECS gibi çözümler %99,9 çalışılabilirlik güvenilirliğini sağlayan stabil çalışan kurumsal iletişim platformlarıdır. Donanım tabanlı ip özellikli santralların önde gelen avantajlarından biri kurulacak iletişim platformunun hibrit bir altyapı mimarisi ile kurulabilmesidir. Mevcut halen kullanmakta olduğunuz dect antenler, telefon makinaları ve mevcut kablolamayı kullanabilme olanakları proje sahip olma maliyetinde tasarruflar sağlamanıza olanak sunuyor. Kullanmaya alışık olduğunuz terminalleri kullanmaya devam edebilmek kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmemek çoğu zaman tercih sebebi olabilmektedir.

Donanım tabanlı ip santral seçenekleri Alcatel-Lucent, Panasonic, Ericsson-LG gibi Dünya devi firmalar tarafında üretilen ürünler olup AR-GE faaliyetleri büyük bütçeler ile devam eden gelişmiş çözümlerdir. Güvenli, sağlam ve profesyonel ürünlere ihtiyacı olan orta ve büyük diyebileceğimiz firma kapasitelerine hitap eden ürünlerdir. Kurulum yapılıp sonrasında sıfır teknik sorun felsefesini barındıran ürün portföyüne sahip donanımsal ip telefon santralları düşük operasyonel maliyetleri sebebi ve düşük seviyede bilgi işlem desteği gereksinimi ile tercih sebebi olabilmektedir.

Alcatel-Lucent ve Ericsson-LG gibi markaların üretmiş olduğu terminal yani ip telefon, dect telefon ve diğer ekipman kalitesi oem türünde tüm markalara uyumlu terminal üreten üreticilerin ekipmanlarına göre çok daha üst düzey malzeme kalitesi ile üretilmiş profesyonel ürünlerdir. Dolayısı ile bu tip ürünler uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmektedir. Ericcson-LG ve Alcatel-Lucent gibi köklü telefon santral üreticilerinin ekipmanları uzun perspektifli bakıldığında yönetim, bakım, tamir ve operasyonel maliyet avantajı sağlamaktadır.

Donanım tabanlı diye tabir ettiğimiz Alcatel-Lucent OXO Connect yada Ericsson-LG iPECS ip telefon satral ürünleri kolay ve merkezi yönetim özellikleri ile bilgi işlem deaprtmanınızın kurulum sırasında işlerini son derece kolaylaştıracaktır. Bu tip ürünlerde masa üzerindeki ip telefon yada fabrika sahasında kilometrelerce uzakta çalışan dect antenleri merkezi bir yönetim panelinden tek ekran üzerinde görsel API destekleri ile güvenil ve hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz. Herhangi bir dahili abonede çalışan ip telefonun bir özellik tuşunun programlanasını değiştirmek saniyeler sürmektedir. Tüm yönetim işlemlerini tek bir yönetim panelinden yapıp sisteme hakimiyet %100 sağlanabilmektedir.

Yazılım tabanlı IP santral çözümleri

Donanım bağımsız sunucunuzda konumlanabilen ip santral yazılımları yakın zamanda teknolojik bir tecih olarak BT yatırımlarımda değerlendirilmektedi. Fiziksel ve sanal sunucu kaynaklarına sahip firmaların daha çok tercih ettiği bir çözüm olan yazılım tabanlı ip santral çözümlerinde Saphira, Ericsson-LG vUCP, Panasonic KX-NSV, 3CX, FreePbx gibi ürünler sunucu yapılandırması sonrasında sorunsuz çalışabilmektedir.

Bu alternatifte var olan bir sunucu yatırımız yok ise yeni bir sunucu yatırım maliyeti çok uygulanabilir olmamaktadır; donanım tabanlı bir ürün tercihi maliyet tasarrufu sağlayacaktır. Sunucu yatırımız zaten yapılmış ise uygun lisanslama modelleri ile sistem hızla devreye alınabilir.

Firmalardaki BT yönetcilerinin sunucu alt yapılarına hakimiyeti yazılım tabanlı ürünlerin uygulanabilirliğini kolay hale getirmektedir. Bunun dışında santral yazılımının markası ile terminal tarafında ilerlemek gibi mecburiyetin olamaması bazen olumlu bazen ise tercih edilmeyen bir seçenek olmaktadır. Tüm iletişim platformunun aynı marka ile donatılması ve tek yönetim panelinden yönetilmesi gibi taleplerine cevap veren çok fazla firma henüz yer almamaktadır.

Sunucu tarafında sistemin yedeklenebilmesi ve herhangi bir sorun oluştuğunda yeni bir sunucuya aktarımının çok kısa zaman aldığı ve operasyonun kolaylığı yazılım tabanlı ip santral çözümlerinin BT kadrosuna sahip firmalarca daha çok tercih edildiğini söylemek gerekir.

Yazılım tabanlı ürünler tamamen ip tabanlı çalışmaktadır. Halen kullanmakta olduğunuz masa telefonları, dect antenler ve dect kablosuz telefonlar kullanılamaz hale gelecektir. Bu nedenle toplam satınalma maliyeti firmaların karşına çıkan en büyük sorun olmaktadır.

Bulut santral

Bulut santral çözümleri günümüzde çok konuşalan ve yaygın bir tercih haline gelmektedir. Cloud Vodanet gibi bulut santral çözümleri aylık yada yıllık bir ödeme planı ile sürekli güncel ve yatırım maliyeti olmayan bir ip santral seçeneğidir. Açıkcası bulut santral teknolojisine karar verseniz burada alacağınız hizmetin kalitesi karar aşamasında birinci sırada belirleyici faktör olmalıdır. Yaşadığımız bulut santral tecrübelerinde, sistem sürekli harici bir sunucu bağlantısı üzerinden çalıştığından 7/24 destek taleplerinin geldiğini görmekteyiz bulut santral hizmetini almayı tercih ettiğiniz firma bu seviyede teknik destek kalitesini  barındırıyor olması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle Cloud Vodanet kurumsal seviye bir bulut santral uygulamasıdır.

Karar

Açıkcası firmanızın ihtiyaçları ve mevcut sahip olduğu alt yapı hangi seçeneğin daha doğru bir tercih olduğunu belirleyen en önemli faktörlerdir. Bize göre her iki yatırım da uygulanabilir ama firmanızın talepleri hangi yatırım modelinin doğru olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.